حتی صنف متخصصان رایانه کشور هم فکر می‌کنه نصب لینوکس از ویندوز سخت‌تره؟!

tux-in-windows

به تازگی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نرخ پایه تعرفه خدمات فناوری اطلاعات در سال ۹۵ رو اعلام کرده. که می‌تونید فایل PDF این تعرفه‌ها رو هم از سایتشون دانلود کنید. من کاری ندارم که دوستان با چه فرمولی و با چه روشی به این اعداد رسیدند و آیا اعداد اعلامی‌شون کمه یا زیاده. ولی اون چیزی که خیلی برای من توی این تعرفه‌ها جالب بود تفاوت نرخ نصب ویندوز و سیستم عامل‌های غیرویندوزی (در این وبلاگ بخوانید لینوکس!) در این جدوله.

linux-vs-windows-setup

بر اساس نظر این دوستان نصب ویندوز ۳۴۸۰۰ تومان هزینه داره در حالی که نصب لینوکس غیر سروری ۴۱۷۰۰ تومان هزینه داره. احتمالا این تفاوت از این دیدگاه سرچشمه می‌گیره که دوستان‌مون در صنف رایانه‌ای کشورمثل خیلی از غیرمتخصصین  فکر می‌کنند نصب لینوکس از ویندوز سخت‌تره! در حالی که (به جز چند استثنا مثل LFS و توزیع Arch و …)  در اغلب موارد اینطور نیست. من خوشحال میشم اگه کسی به این دوستان دسترسی داره، یه DVD از اوبونتو یا مینت یا مانجارو و … بهشون برسونه که خودشون این موضوع رو امتحان کنند و به چشم ببینند!

جدا از اینکه به نظرم خیلی خنده‌داره که نصب یک نرم‌افزار آزاد و رایگان برای کسی بیشتر از نرم‌افزار تجاری آب بخوره 🙂

پ.ن: امروز به شوخی جایی گفتم اگه قرار بود من توی زندگی‌ام برای نصب هر ویندوز ۳۴ هزار تومان و برای نصب هر لینوکس ۴۱ هزار تومان بگیرم الان یه جایی توی سواحل نورماندی فرانسه داشتم آفتاب می‌گرفتم! 🙂

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *