معرفی سه ابزاری که اسنودن می‌گوید NSA نمی‌تواند به آنها نفوذ کند

Edward Snowden

افشاگری‌های گاه و بیگاه ادوارد اسنودن، مأمور سابق آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در مورد میزان گسترده شنود و نفوذ این سازمان در اینترنت و حریم خصوصی افراد و سازمان‌ها مدتهاست که نقل محافل مرتبط با امنیت و فناوری اطلاعات است. اما گزارش تازه‌ای که از افشاگری‌های او منتشر شده، نشان می‌دهد که این سازمان همه جا در این امر موفق نبوده است. در این مقاله به معرفی سه فناوری می‌پردازیم که اسنودن مدعی شده NSA در عبور کردن از سد امنیتی آنها با دشواری مواجه شده. اهمیت این خبر فقط از این جهت که NSA را با دشواری مواجه کرده نیست، بلکه نشان می‌دهد وقتی سازمانی با قدرت و ثروت آژانس امنیت ملی آمریکا در رمزگشایی از این ابزارها ناتوان مانده، با تقریب خوبی می‌توان ادعا کرد این ابزارها در مقابل تمام نفوذگران دیگر که امکانات و زیرساختهای این سازمان عظیم را ندارند هم احتمالا موفق خواهند بود. (هرچند تاکید می‌کنم امنیت به صورت صد در صد وجود ندارد و نباید به هیچ ابزاری به صورت مطلق و بدون قید و شرط اعتماد کرد!)

۳. پروتکل OTR

pidgin

OTR یا Off The Record messaging یک پروتکل رمزنگاری برای چت کردن است. این پروتکل از ترکیب «الگوریتم رمزنگاری متقارن AES» با طول کلید ۱۲۸ بیت بعلاوه «روش مبادله کلید دیفی-هلمن» به همراه تابع هش کردن SHA-1 استفاده می‌کند. این الگوریتم در نرم‌افزارهای زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از ابزارهای محبوب و آزاد برای استفاده از این شیوه، نرم‌افزار آزاد و رایگان Pidgin به همراه افزونه OTR مخصوص آن است.

۲. شبکه Tor

Tor logo

شبکه Tor یک ابزار مشهور برای مخفی‌سازی هویت اینترنتی است. این شبکه با عبور دادن اطلاعات کاربر از چند لایه مختلف باعث می‌شود ردیابی کاربران در اینترنت عملا به کاری بسیار دشوار تبدیل شود. شکل لوگوی این نرم‌افزار هم که یک پیاز است بی‌ارتباط به نحوه کار آن نیست. همانند لایه‌های پیاز که هر لایه فقط با لایه قبلی و بعدی خود در تماس است در این شبکه هم، هر لایه فقط آدرس لایه قبل و بعد از خود را دارد و از لایه‌های دیگر بی‌اطلاع است و همین امر باعث قدرت این شبکه در مخفی‌سازی کاربران خود شده است. نرم‌افزار ‌‌Tor برای سیستم عاملهای مختلف را می‌توان به رایگان از وبسایت رسمی آن دانلود کرد.

۱. ابزار رمزنگاری PGP

pgp logo

PGP یا Pretty Good Privacy یک نرم‌افزار آزاد و رایگان برای رمزنگاری متن‌ها، ایمیل‌ها و فایل‌ها است که در سال ۱۹۹۱ توسط فیل زیمرمن ابداع شد. این نرم‌افزار از ترکیبی از الگوریتمهای متنوع رمزنگاری متقارن، نامتقارن (کلید عمومی)، هش و … برای رمزنگاری استفاده می‌کند. امروزه نرم‌افزارهای زیادی از PGP الهام گرفته‌اند که یکی از بهترین نمونه‌های آنها نرم‌افزار آزاد Privacy Guard متعلق به بنیاد GNU است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *